\
Zdrowie pracowników

Firma a zdrowie

Wielu przedsiębiorców bagatelizuje dbanie o zdrowie swoich pracowników. A jest to poważne lekceważenie jednego z zagrożeń jakie atakują każdą firmę. Aby przetrwać na rynku w którym każdego dnia pojawiają się nowi konkurencji, należy stale gasić wszelkie pożary które wybuchają wokół naszego przedsięwzięcia. Jednym z takich obszarów zapalnych w naszej firmie może być zdrowie pracowników. Lekceważenie tego zagrożenia może spowodować różne skutki. Od lekkich aż do poważnych, zagrażających stabilności działania całego przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest działanie strategiczne wokół całego naszego przedsiębiorstwa ale również w zakresie ochrony zdrowia naszych pracowników. Jednym ze sposobów dbania o zdrowie pracowników jest wykup prywatnego abonamentu na leczenie, takimi usługami zajmuje się ogólnopolskie centrum medyczne.

 

Po co abonament na leczenie ?

Wiadomo że Polski system zdrowia jest przeciążony. Owszem pracodawcy oraz pracownicy opłacają odpowiednie składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz tak zwaną zrzutkę na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak do tego systemu należą wszyscy którzy pracują i opłacają takie składki a to daje w rezultacie ogromną liczbę ludzi do tych samych specjalistów. Dodatkowo system przejada pieniądze ze składek na własne potrzeby takie jak zasoby ludzkie do obsługi beneficjentów systemu leczenia oraz koszty biur i ich wyposażenia. W efekcie tego dziwnego gospodarowania pieniędzmi, dochodzi do takich sytuacji gdzie brakuje pieniędzy na leczenie wszystkich chorych.

 

Przez braki pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia, powstają kolejki do usług które powinny być dostępne dla pacjentów. Kolejki w przypadku kluczowych pracowników firmy oznaczają że człowiek który wymaga leczenia, jest na zwolnieniu i jego stan się pogarsza. Wiadomo że choroba nieleczona stale się rozwija a to może doprowadzić do tragedii. W przypadku szeregowego pracownika tracimy pieniądze i czas poświęcony na jego szkolenie ale jeśli choroba zabierze nam kluczowego pracownika to możemy stracić nawet dorobek kilku lat pracy całej firmy. Są znane przypadki odejścia pracownika z firmy i utraty przez to cennego doświadczenia a nawet odejście kluczowych klientów co z kolei może położyć się cieniem na przyszłe zarobki całego przedsiębiorstwa.