\
Zmiany budowy elementów strony

Dział artykuły

Od pierwszej publikacji w dziale artykuły naszego portalu mija już ponad dwa i pół roku, a my stale rozwijamy nasze zaplecze związane z treściami. Tym razem chcemy przekazać informację o zmianach w module który został niedawno dodany do konstrukcji naszej witryny.

 

Podczas okresowych przeglądów naszej strony internetowej, często dokonujemy podsumowań niektórych elementów witryny. Te podsumowania mają swój skutek często w zamawianych poprawkach u programistów którzy tworzą naszą witrynę.

 

Poprzedni audyt który przeprowadziliśmy doprowadził do powstania mapy artykułów które pojawiają się na naszej witrynie. Ilość dodanych treści przekracza już sumę 240 sztuk. Standardowe uporządkowanie nie dawało już możliwości dotarcia w łatwy sposób do nowych treści. Dlatego zostały wymuszone dwie ważne przebudowy naszego serwisu a raczej niektórych jego elementów.

 

Wyszukiwarka artykułów

Nasza witryna ostatnio wzbogaciła się o wyszukiwarkę artykułów, którą można obserwować w widoku strony po przejściu do działu artykuły. Po prawej stronie nad naszym wizerunkiem certyfikatu znajduje się malutki formularz wyszukiwania. Po wprowadzeniu interesujących nas fraz, wyszukiwarka zwróci listę artykułów które odpowiadają na podane zapytanie czyli słowo lub frazę kluczową. Mechanizm ten w znacznym stopniu ułatwia dotarcie do wszystkich treści zawartych w dziale artykuły. Oprócz wyszukiwarki artykułów, dodaliśmy do sekcji z treściami dodatkową mapę wszystkich dodanych artykułów.

 

Mapa artykułów

To właśnie mapa artykułów jest tym razem poprawiana. Pierwsza wersja porządkowała jedynie pozornie wszystkie artykuły. W poprzedniej wersji tego narzędzia, mapa wyglądała następująco. Na jednej podstronie były zgromadzone wszystkie linki do artykułów zawartych na naszej stronie. Ten mechanizm działał do czasu rozbudowy ilości treści zawartych na naszej stronie. Wraz z przyrostem kolejnych artykułów powstała konieczność uporządkowania mapy artykułów.

 

Nowe rozdanie w mapie artykułów

Stosując się do założenia jakie przyświeca firmie która wyprodukowała naszą witrynę, czyli traktować to co teraz mamy jako punkt wyjściowy do dalszych prac, postanowiliśmy przebudować obecny widok mapy artykułów tak aby był bardziej przejrzysty. Z racji posiadania już sporej ilości treści, musieliśmy zmienić podejście do ich uporządkowania. Podstrony z dużą ilością linków już dawno są mało lubiane i niechętnie widziane w internecie. Dlatego główna podstrona z mapą artykułów została zastąpiona nowym podziałem.

 

Od teraz na głównej podstronie gdzie znajduje się mapa witryny, widać jedynie sześć linków które prowadzą do bardziej obszernych map danych działów. Wszystkie artykuły zostały podzielone na sześć pod tematów i tak też posegregowane trafiły na dodatkowe podstrony. Teraz internauta wybiera dział który chce przeszukać i znajdzie tam artykuły tylko z danego zagadnienia. To ma przyśpieszyć przeszukiwanie witryny oraz poprawić indeksowanie przez roboty sieciowe. Każdy dział tematyczny posiada dodatkowo paginację czyli podział na podstrony po przekroczeniu odpowiedniej ilości linków. Ułatwia to przeglądanie kolejnych podstron z linkami.

 

W ten oto sposób osiągnęliśmy harmonię pomiędzy przyrastającą ilością artykułów a skuteczną ich prezentacją.